V Inštitúte zdravia a krásy FRAIS vyšetríme vaše znamienka najmodernejšou a najinovatívnejšou metódou – digitálnym dermatoskopom Foto Finder.
Materské znamienka má na tele množstvo ľudí. Niektoré si za celý život ani nevšimnete a nič s nimi nemusíte robiť, no niektoré môžu byť veľmi nebezpečné. Závisí to od konkrétneho typu znamienka. Každý človek môže navyše počas svojho života do organizmu dostať len určitú dávku ultrafialového žiarenia. Vo väčšom ohrození sú pritom ľudia so svetlými vlasmi a modrými očami. Časté spálenie pokožky slnkom ohrozuje zdravie a zvyšuje riziko výskytu jedného z najzhubnejších nádorov – malígneho melanómu.
Mnohí ľudia majú mylnú predstavu o tom, ako znamienka pred slnkom chrániť. Nie je vhodné ich prelepovať, pretože tak sa môžu ošúchať a spotiť. Odporúčame znamienka aspoň polhodinu pred opaľovaním natrieť ochranným krémom s faktorom minimálne 30 alebo 50.
To, že máte znamienka, neznamená, že s nimi musíte chodiť na vyšetrenia niekoľkokrát do roka. Ak však máte podozrenie, že sa znamienko zmenilo, zväčšilo, prípadne sú jeho okraje nepravidelné a sfarbenie nejednotné, vyhľadajte dermatológa. Pomôckou pri tom, čo si všímať, je takzvané ABCDE pravidlo:
- A ako asymetria (Asymmetry)
- B ako ohraničenie (Borders)
- C ako farba (Colour)
- D ako rozmer (Diameter)
- E ako vývoj (Evolution)
Poznáme dva typy pigmentových znamienok – povrchové, tzv. ploché znamienka či škvrnky, alebo vypuklé znamienka, známe ako „šošovičky“. Rizikové sú najmä tie, ktoré vás svrbia, štípu, mokvajú alebo krvácajú. Rovnako tak si treba dať znamienka skontrolovať u dermatológa aj vtedy, ak došlo k mechanickému zaškrabnutiu.
Vyšetrenie sa na našej klinike robí najmodernejšou a najinovatívnejšou metódou, digitálnym dermatoskopom Foto Finder. Skontroluje aktuálny stav a ak ste ho už raz absolvovali, vie dokonca porovnať zmeny.
Foto Finder umožní zväčšiť znamienka 20- až 70-násobne a zachytiť a farebne označiť akúkoľvek zmenu bez ohľadu na to, či ide o jednotlivé znamienka alebo celé telo. Vyšetrenie trvá asi polhodinu. Ak zistíme rizikové znamienko, odporučíme vhodnú metódu na jeho odstránenie.
Počas leta sa znamienka odstraňujú skôr výnimočne, pretože s nimi nemôžete ísť po zákroku na slnko. Nemôžete sa ani kúpať, čo predstavuje značnú nepohodu. Odporúča sa preto vždy odstrániť znamienka až v čase, keď pokožka nie je vystavená priamemu slnku.
Podľa druhu a veľkosti znamienka rozhodneme o jeho odstránení buď laserom, alebo chirurgicky. Ploché, menšie a bezpečné znamienka sa spravidla odstraňujú laserom, pričom z hnedej škvrnky vznikne nenápadná plochá jazvička. Laserom vieme odstrániť aj vypuklé znamienka, no ich priemer musí byť do 2 mm a nesmú byť rizikové. V takom prípade, prípadne ak je znamienko väčšie, odporúčame chirurgické odstránenie, po ktorom nasleduje jeho histologický rozbor.