Neželaná gravidita je situácia ktorá vznikne rýchlo a zastihne ženu pred vážnym rozhodnutím, na ktoré nemusí byť vždy pripravená.
Sme si vedomí, že rozhodnutiu podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva predchádzala zrelá a neľahká úvaha. Ak ste sa pre umelé prerušenie tehotenstva rozhodli, je dôležité, aby ste tak spravili sami s vedomím, že v danej chvíli je to pre Vás najlepšie rozhodnutie. Preto je v tejto pre ženu neľahkej situácii našou najväčšou snahou zaistiť klientke maximum intimity, diskrétnosť a priateľské prostredie. Umelé prerušenie tehotenstva sa na Slovensku riadi podľa Zákona 73/1986 Zb. a príslušnej vyhlášky Ministerstva zdravotníctva. Umelé prerušenie tehotenstva je na Slovensku povolené do 12. týždňa tehotenstva, ktoré sa počíta od prvého dňa poslednej menštruácie.
Podmienkou vykonania výkonu je:
- Aby dĺžka tehotnosti bola maximálne do 12. týždňa gravidity.
- Klientka v ambulancii vyplní „Žiadosť o umelé prerušenie tehotenstva“ a svojim podpisom potvrdí, že bola oboznámená s rizikom, vyplývajúcim z tohto výkonu a že bola poučená o antikoncepcii.
- V prípade, ak ide o neplnoletú osobu, je podmienkou vykonania umelého prerušenia tehotenstva aj písomný informovaný súhlas zákonného zástupcu neplnoletej osoby.
Pooperačný priebeh:
Po samotnom zákroku môže klientka pociťovať mierne bolesti v podbruší, ktoré zvyčajne rýchlo odznejú a nevyžadujú liečbu.
Pred odchodom do domácej liečby je každá pacientka poučená o svojom zdravotnom stave a dohodne si termín ďalšej kontroly.
Po výkone je nutné dodržiavať oddychový režim, vyvarovať sa dvíhania ťažkých bremien a správania, ktoré by viedlo ku krvácaniu, resp. zaneseniu infekcie (nepoužívať menštruačné tampóny, vaginálne výplachy, obmedziť pohlavný styk aspoň po dobu 3 – 4 týždňov). Odporúča sa len sprchovanie, nie kúpanie.
Telefonická konzultácia nenahrádza osobnú konzultáciu s lekárom, ktorú musíte absolvovať pred každým zákrokom!