Novinky

Leto a mykóza rovná sa zlá kombinácia. Nedovoľte jej, aby vás ovládla!

  • 18.12.2019

Posledné, čo v lete a pri vode chcete riešiť, je vaginálna mykóza a nepohodlie, ktoré so sebou prináša. Dráždivé svrbenie, pálenie a niekedy aj pridružená bolesť. Nehovoriac o tom, že by bolo voči ostatným skutočne nefér, keby ste aj napriek týmto ťažkostiam chodili na verejné kúpaliská. Sedieť doma v horúčavách však nie je bohviečo. Preto sa jej zbavte rýchlo, alebo sa jej rovno vyhnite.

Až tri štvrtiny žien slovo mykóza pozná doslova osobne. Vyvoláva ju kvasinka, najčastejšie Candida albicans, ktorú má v organizme každá žena, avšak pri jej premnožení dochádza k ochoreniu. Leto s mykózou je nielen nepríjemné, ale aj nepraktické a komplikuje život ako samotnej žene, tak aj partnerovi. Preto netreba pri prvých príznakoch čakať a ihneď navštíviť gynekológa. Dnešná liečba je už rýchla a úspešná.

Ako prídete na to, že máte mykózu

Často sa stáva, že ženy nevedia príznaky priradiť k správnej diagnóze, čo je prirodzené. Preto prichádza na rad špecialista. „Pacientky pociťujú svrbenie a pálenie v pošve, môže sa pridružiť pálenie a rezanie pri močení, bolesti pri pohlavnom styku. Veľmi typickým je výtok, ktorý je biely, hustý, hrudkovitý, vzhľadu tvarohu. Výtok môže byť bez zápachu, ale môže pripomínať aj droždie,“ hovorí gynekológ Inštitútu zdravia a krásy FRAIS MUDr. Jakub Daniš.

V lete sú mykózy častejšie

Pre mnohé dámy je leto najkrajšie a najlepšie obdobie v roku, čo zjavne potvrdzujú aj kvasinky, ktoré sa premnožujú práve v horúcom čase. Toho, čo mykózu spúšťa je viac- od cukrovky, stresu, oslabeného imunitného systému cez tehotenstvo a hormonálne zmeny, až po nedostatočnú alebo naopak nadmernú hygienu. „Faktom ale zostáva, že v ambulanciách sa stretávame s vaginálnou mykózou viac v letných mesiacoch – zmena teploty vzduchu a vlhkosti, nosenie mokrých plaviek, kúpanie sa v horúcej či chlórovanej vode, častejšie používanie tampónov. Rovnako zvýšený príjem sladkých jedál a nápojov vedie k premnoženiu kvasiniek,“ opisuje MUDr. Jakub Daniš.

Čo s tým?

„V začiatočných štádiách možno siahnuť po voľno predajných lokálnych antiseptikách alebo antimykotikách v lekárni. Pri pokročilom štádiu ochorenia, alebo pri recidivujúcich ťažkostiach, treba navštíviť lekára a nasadiť cielenú liečbu,“ radí gynekológ.

Ak ste náchylné na toto ochorenie, skúste sa mu aspoň vyvarovať nosením bavlnenej spodnej bielizne, vzdušným oblečením a po kúpaní sa prezliecť do suchých plaviek. Je to síce nepraktické, avšak menej, ako keď sa prejaví mykóza naplno. Nepoužívajte parfumované mydlá ani hygienické potreby a častejšie si vymieňajte tampóny či vložky pri menštruácii. A nezabudnite na probiotiká.

Partner a ostatní ľudia okolo vás

Myslite na to, že počas liečby by ste nemali chodiť na kúpaliská a vyhnite sa aj sexuálnemu styku s partnerom. Pokiaľ však má aj váš partner príznaky, liečbu musí podstúpiť aj on. „V prípade opakovaných a častých mykóz u oboch partnerov treba myslieť aj na závažnejšie ochorenia a treba určite navštíviť špecialistu,“ dodáva MUDr. Jakub Daniš.