Bežne používané rúška nepriliehajú k tvári nepriedušne, nevzniká tak v oblasti zakrytej rúškom vysoká koncentrácia CO2, ktorá by mohla mať negatívny dosah na zdravie. Poškodené, špinavé, či vlhké rúško treba vymieňať za nové a jednorazové používať iba raz.
Nosenie rúška nás teda dozaista neudusí, ale môže potrápiť našu citlivú pleť. Stačí ak sa spotíte a akné, či vyrážky sú na dennom poriadku. Samozrejme predísť tomu môžete starostlivosťou o pleť, ktorá by mala byť pravidelná a intenzívna i v časoch bezrúškových.
Dámam odporúčame úplné vynechanie dekoratívnej kozmetiky – make-up, korektory, BB krémy, lícenky, púdre... Pleti sa tak nesmierne uľaví. Radšej sa pri líčení sústreďte skôr na okolie očí, ktoré rúško necháva vyniknúť. V tejto oblasti môžeme použiť aj dekoratívnu kozmetiku. Nezabudnite si poriadne vyčistiť ruky, vždy keď sa dotýkate pleti. Pri skladaní rúška z tváre, ale ani celkovo sa nedotýkajte vonkajšej plochy rúška. Pokiaľ pri líčení používate štetce, hubky, či iné nástroje, je potrebné ich prečisťovať na pravidelnej báze.
Krémy a čistenie
Pokožku je potrebné čistiť minimálne 2x denne čistiacim gélom, penou, alebo mliekom, záleží od preferencii. Taktiež netreba zabúdať na tonizovanie, ktoré je pre fázu čistenia veľmi dôležité. Používajte hydratačné séra (napr. s kyselinou hyalurónovou) a produkty s obsahom vitamínov E, B5 (panthenol), B3 (niacinamid). Pre aknóznu pleť odporúčame používať aj krémy s protizápalovými účinkami. Siahajte skôr po nekomedogénnych krémoch s jemnou textúrou, ktoré neupchávajú póry a pleť tak nebude zaťažená. Vynikajúce sú taktiež gélové krémy, či ľahké pleťové séra. Starostlivosť obsahujúca antioxidanty vás ochráni pred negatívnymi vonkajšími vplyvmi. Určite sa vyhnite hutným výživovým krémom, vazelínam, príliš mastným produktom.
Naši zamestnanci nosia rúško počas celého dňa a preto si väčšina z nich dopraje častejšie výživné a hydratačné procedúry. Medzi najobľúbenejšie patria hydrafacial, upokojujúce masky, či LED terapia. Veľmi vhodné sú taktiež laserové procedúry, ktoré sú navyše 100% bezpečné, nakoľko sú bezkontaktné, napríklad carbon peel a Q-switched laser, ktorý odporúčame najmä pri diagnostike a liečbe akné.
Masky
Čo sa týka masiek siahnite hlavne po tých plátenkových a hydrogelových na osvieženie a ukľudnenie pleti ráno aj večer. Z nanášania masky a z iných jednoduchých beauty procedúr si viete urobiť krásny rituál, ak máte dcéru. Uisťujeme vás, že táto chvíľa venovaná len vám dvom bude na nezaplatenie. Majte na pamäti, že všetky krémy je potrebné aplikovať vždy minimálne 15 minút pred nasadením rúška, aby sa krém dostatočne vstrebal. V priebehu dňa sú na hydratáciu skvelé termálne vody, či ružová voda. Kľúčový krok pri hydratácií pleti je aj pitný režim, preto ho nepodceňujte.
Starostlivosť o rúško
Rúško by sme mali obmieňať každé 2 až 3 hodiny práve preto, že po jeho zapotení rapídne klesá jeho účinnosť. Žiaľ, toto častokrát nie je možné. Skúste si dávať pod rúško papierovú neparfumovanú vreckovku, ktorá bude sať vlhkosť a obmieňajte tú.
Textilné rúško je možné oprať. Potom ho môžeme vysušiť a vyžehliť. Namáčanie do dezinfekčných protriedkov nie je nevyhnutné a zbytočne by vznikla pachová záťaž napríklad pre onkologických pacientov. Rúška neodporúčame prať v aviváži.
Všetky rady odporúčame aplikovať rovnako ako pre ženskú pleť, tak aj pre tú mužskú. Samozrejme s produktmi vhodnými pre mužov.
P.S.: buďte opatrní pri vystavovaní sa slnku, lebo môžete dopadnúť aj takto 🙂
text: Ivana Bartošová