Pink October je medzinárodná akcia, ktorá „farbí“ svet za účelom zvýšenia informovanosti o boji proti rakovine prsníka. Názov odkazuje na farbu stužky, ktorá symbolizuje tento boj a cieľom kampane je povzbudiť účasť celej populácie, spoločností a verejných subjektov, a taktiež poukázať na dôležitosť povedomia, vzdelávania a výskumu.

Karcinóm prsníka je najčastejší typ rakoviny vyskytujúci sa u žien a podľa štatistík si berie za obeť každú desiatu z nás. Na Slovensku predstavuje 18% zo všetkých karcinómov v ženskej populácii. Každých 19 sekúnd je niekto na svete diagnostikovaný s rakovinou prsníka. Teraz sa pozrite okolo seba. Ak je v miestnosti osem žien, jednej z nich pravdepodobne v určitom okamihu života bude diagnostikovaná rakovina prsníka. Ako uvádza na svojom webe nezisková organizácie Nie rakovine:
"Na Slovensku výskyt rakoviny prsníka stále rastie. Predpokladaný počet žien, ktoré budú v tomto roku diagnostikované, je viac ako 3000. Počet všetkých žien s rakovinou prsníka na Slovensku je viac ako 30 000. Odhaduje sa, že ročne na Slovensku zomrie na rakovinu prsníka okolo 900 žien3. No ak sa budú ženy venovať pravidelnému samovyšetrovaniu prsníkov a viac aspoň 60% bude chodiť na preventívne mamografie, môžeme dosiahnuť zníženie počtu úmrtnosti o tretinu. Teda až 300 žien na Slovensku nemusí zomrieť zbytočne, môžeme ich zachrániť... Urobte to. Zachráňte svoje prsia - zachránite život! U 5 zo 6 žien býva zistená invazívna forma rakoviny prsníka. To znamená, že tento typ ochorenia má tendenciu metastazovať- šíriť sa lymfatickými cestami alebo prerastaním do okolitých tkanív a orgánov a tam tvoriť ďalšie ložiská."

Rakovina si nevyberá podľa veku, postavenia, či farby pleti, nepýta si povolenie, príde nečakane a bez klopania… Dobrou správou je, že nie sme bezbranné a dokážeme urobiť skutočne veľa nie iba pre seba, ale aj pre iných. Ak sa rakovina zistí včas, miera prežitia je veľmi vysoká. V reáliách, ak je odhalená včas a je v lokalizovanom stave bez ďalších metastáz, 5-ročná relatívna miera prežitia * je 100 percent (*relatívna miera prežitia znamená percentuálny podiel pacientov, ktorí žijú x počet rokov po svojej počiatočnej diagnóze, a nie po ukončení liečby). Preto je také dôležité zvýšiť povedomie o rakovine prsníka, môžeme zachrániť naše matky, sestry, priateľky... V priemere až 300 žien ročne zomrie úplne zbytočne, pretože pravidelne neabsolvujú skríningové mamografické vyšetrenie, ktoré je schopné odhaliť toto ochorenie v štádiu, kedy sa ešte dá liečiť.

Rakovina nie je nikdy o jedincovi, ale postihuje celý zástup ľudí, ktorí nás milujú - naše deti, partnerov, rodinu či priateľov. Rovnako pomôcť môžeme všetci. Ako?

  • povzbudzujte ženy vo svojom okolí (najmä vo veku 40-49 r), aby chodili pravidelne na mamograf
  • rozprávajte sa so ženami vo svojom okolí aké je dôležité robiť si pravidelne (1x mesačne po menštruácii) samovyšetrenie prsníkov
  • zdieľajte edukatívny obsah o mesiaci povedomia o rakovine prsníka na svojich sociálnych sieťach
  • podľa štatistík každoročne až 10% žien nie je diagnostikovaných včas. Môžete znížiť percento úmrtí na toto ochorenie - rozprávajte sa so svojou matkou, tetou, babičkou, sestrou, dcérou či priateľkou o mesiaci povedomia. Môžete zachrániť život - myslite ružovo
  • môžete poskytnúť jednorazový alebo pravidelný dar organizáciám, ktoré sa zaoberajú touto problematikou na Slovensku ako napríklad nezisková organizácia Nie rakovine

Čas je najlepší lekár. Neplatí to len v ponímaní liečby, ale aj pri včasnej diagnostike ochorenia. V tomto prípade hlavnú rolu hrá pravidelná preventívna prehliadka spojena s mamografom a samovyšetrenie prsníkov. Poznaním svojich pŕs možno zachrániť život. Ideálny čas na samovyšetrene prsníkov je po skončení menštruácie, kedy sú psia bez hormonálnych vplyvov. Pokiaľ pri samovyšetrení prsníkov spozorujete akékoľvek zmeny je dôležité ihneď navštíviť gynekológa.

Preventívnu prehliadku si môžete rezervovať aj na našej klinike:
02 / 52 444 022
0911 108 741
info@frais.sk
online chat 09:00-16:00
- Ivana Bartošová