Blefaroplastika alebo operácia očných viečok je typ chirurgického zákroku, ktorý odstraňuje prebytočnú kožu z očných viečok, a tak po danom zákroku budú vaše oči pôsobiť esteticky krajšie a zároveň vyriešia váš diskomfort.
Blefaroplastika, tiež známa ako operácia očných viečok, je chirurgický zákrok, ktorý koriguje ochabnuté alebo poklesnuté viečka (ptóza - pokles). Pokožka očného viečka je tenšia, ako na iných miestach tváre a má tendenciu vykazovať prvé známky starnutia. Ovisnuté alebo poklesnuté očné viečka môžu tiež časom ovplyvniť vaše periférne videnie a taktiež vám sťažiť každodenné činnosti či dodať unavený vzhľad.
Typy blefaroplastiky:
Existujú dva typy blefaroplastiky: funkčná a kozmetická.
- Funkčná blefaroplastika odstráni prebytočnú kožu, ktorá zakrýva vaše zorné pole.
- Kozmetická blefaroplastika môže byť vykonaná buď na hornom alebo dolnom viečku, alebo na oboch. V závislosti od typu blefaroplastiky dolného viečka sa buď odstráni prebytočná koža v dolnom viečku alebo sa vykoná prerozdelenie či odstránenie prebytočného tuku.
Prečo absolvovať tento zákrok?
Blefaroplastika môže byť alternatívou riešenia problémov:
- Vrecovitých alebo ovisnutých horných viečok
- Prebytočnej kože horných viečok, ktorá čiastočne blokuje periférne videnie
- Prebytočná koža na dolných viečkach
- Vačky pod očami
Čo môžete očakávať?
Blefaroplastika sa zvyčajne vykonáva ambulantne. Môžete dostať injekcie do očných viečok na ich znecitlivenie či lieky, ktoré vám pomôžu relaxovať. „Zákrok sa robí v lokálnej anestézii, keďže ide o malú plochu. Ak to klient vyžaduje, je možné zvoliť aj celkovú anestéziu. Zákrok môže trvať od 30 do 60 minút, a to v závislosti od toho, či máte zákrok na horných aj dolných viečkach. Prvých desať dní dochádza po operácií k spevneniu jazvy. Po dvoch mesiacoch zvykne jazvička vrieť alebo tzv. „maturovať.“ Počas tohto obdobia používajú klienti repíkové obklady alebo si podľa potreby robia jemné masáže s na to určeným krémom podľa odporúčania,“ ozrejmuje plastický chirurg a vzápätí dodáva, že po tomto zákroku je možné ísť cca po dvoch týždňoch aj na dovolenku. „V prípade, ak nie sú komplikácie, je možné ísť aj k moru. Človek by sa však nemal vystavovať priamemu slnečnému žiareniu, pretože koža je v tejto oblasti ľahko spáliteľná. Výborným riešením sú okuliare s UV filtrom,“ hovorí zástupca primára oddelenia plastickej chirurgie MUDr. Ondrej Belej.
Po operácii môžete mať dočasne:
- Rozmazané videnie v dôsledku masti aplikovanej na oči
- Slzenie očí
- Svetelná citlivosť
- Dvojité videnie
- Nafúknuté, necitlivé viečka
- Opuchy a modriny podobné čiernym očiam
- Bolesť alebo nepohodlie
Kroky, ktoré vám pomôžu k rýchlejšiemu zotaveniu:
- Používajte predpísané očné kvapky, alebo masti.
- Spite niekoľko dní s hlavou zdvihnutou vyššie ako hrudník.
- Aplikujte chladivé obklady na zmiernenie opuchov.
- Noste tmavé slnečné okuliare na ochranu pokožky očných viečok pred slnkom a vetrom.
Čo nerobiť?
- Približne týždeň nerobte nič namáhavé – žiadne zdvíhanie ťažkých bremien, plávanie, behanie alebo aerobik.
- Vyhýbajte sa dymu.
- Nepretierajte si oči.
Ste vhodný kandidát?
Pred podstúpením blefaroplastiky by ste mali mať vždy realistické očakávania. Aj, keď tento postup môže zlepšiť vzhľad vašich očných viečok, dramaticky nezmení vašu tvár. V tomto prípade je nutné absolvovať iný druh zákrokov. Ak uvažujete o blefaroplastike, mali by ste byť celkovo v dobrom zdravotnom stave, nefajčiť, nemali by ste trpieť žiadnymi vážnymi očnými chorobami a rovnako by ste nemali mať tvárové tkanivo a svaly, ktoré sú nezdravé.
Nie každý je dobrým kandidátom na korekciu očných viečok, no existujú aj iné spôsoby, ako zlepšiť vzhľad očí s padajúcimi viečkami:
Botoxové injekcie môžu pomôcť zdvihnúť obočie a zlepšiť vzhľad očí.
Dermálne výplne môžu pomôcť zdvihnúť obočie a napnúť pokožku okolo oka.
Rádiofrekvenčné ošetrenie využíva elektromagnetický prúd na napnutie pokožky a nadvihnutie obočia.
Niťové výťahy sú dočasné stehy, ktoré mierne zdvihnú obočie.