Alfou a omegou každodennej chirurgickej praxe je minimalizovať operačný rozsah pri súčasnom dodržaní potrebnej radikálnosti výkonu. Snahou je vykonávať operácie presnejšie, bezpečnejšie a súčasne minimalizovať možné komplikácie.
Dnes už sa v rámci miniinvazívnych metód celkom rutinne využíva laparoskopia. V porovnaní s metódami klasickej otvorenej chirurgie priniesla pacientom skutočne obrovské benefity v mnohých ohľadoch. Spočiatku bola využívaná pre plánované operácie, neskôr tiež na akútne aj čoraz náročnejšie zákroky. Vďaka moderným technológiám, aj ďalšej snahe o znižovanie záťaže pre pacienta, sa vyvinula aktuálne najmodernejšia technika mini-laparoskopie, ktorú vďaka plnohodnotnému prístrojovému vybaveniu a skúsenému personálu využívame aj v našej klinike.
Pre prístup sa využívajú porty s vonkajším rozmerom iba 3 mm a jedná sa teda len o nepatrné vpichy. Pacient sa tak efektívne vyhne nežiadúcej incízii a s ňou spojených rizík a následkov. Ďalšími výhodami minilaparoskopie v porovnaní s konvenčnou laparoskopiou je redukcia operačného času, znížená potreba pooperačnej medikamentóznej liečby, skrátená hospitalizácia, výrazne rýchlejšia rekonvalescencia a teda aj návrat do bežného života. Pre mnohých pacientov je nemenej dôležitá vynikajúca kozméza, čiže minimálne viditeľné následky v podobe jaziev na ich tele.
Výhody mini-laparoskopie:
- Veľmi malý rozmer vstupných otvorov, bez nutnosti šitia – žiadne jazvy. Stopy po zavedení mikroinštrumentov v dĺžke iba 3-4 mm.
- Jednodňová chirurgia
- Rýchlejšia rekonvalescencia, PN nie je potrebná
- Minimálne pooperačné bolesti
Cholecystektómia
Jedným z najčastejšie realizovaných laparoskopických výkonov je operácia žlčníka, teda cholecystektómia. Indikáciou môžu byť žlčníkové kamene, akútny či chronický zápal, polypy, alebo disfunkčnosť žlčníka. Na operáciu je indikovaný každý pacient s nálezom cholecystolitiázy (žlčníkové kamene), pretože možné komplikácie vyplývajúce z litiázy pri uvoľnení kameňov alebo zablokovaní žlčových ciest môžu byť závažné a ich riešenie môže byť následne výrazne komplikované. Kontraindikáciou pre laparoskopickú operáciu je naopak karcinóm alebo ťažký zápal žlčníka s nemožnosťou spoľahlivo vypreparovať príslušné štruktúry v oblasti Callotovho trojuholníka. Vo väčšine prípadov ide o plánovaný zákrok a doktor má po konzultácii s pacientom možnosť výberu vhodného postupu, ktorý bude pre pacienta najprijateľnejší.
Dôležitými výhodami laparoskopickej operácie oproti štandardnej operácii otvorenou metódou je nižšie množstvo súvisiacich komplikácií a minimalizácia času zotavenia po operácii, ktorú je tak možné realizovať ako jednodňovú.
Na našej klinike vykonávame operáciu žlčníka najmodernejšou mini-laparoskopickou metódou, ktorá má pre pacienta v porovnaní s konvenčnou laparoskopiou ešte výraznejšie benefity, v podobe rýchleho hojenia a nepatrných kozmetických následkov.
Telefonická konzultácia nenahrádza osobnú konzultáciu s lekárom, ktorú musíte absolvovať pred každým zákrokom!