Ide o vyšetrenie, ktoré sa realizuje za pomoci digitálneho videodermatoskopa FotoFinder. Po odobratí kompletnej anamnézy lekárom nasleduje realizovanie presne zadefinovaných snímkov kapilícia. Tie sú následne vyhodnotené lekárom v spolupráci s medzinárodným trichoskopickým laboratóriom. Výsledky sú spracované a lekár pristupuje k individuálnemu zvoleniu najvhodnejšej terapie.
Vlasy zaraďujeme ku kožným adnexám. Plnia ochrannú (chránia nás pred UV žiarením, ale aj chladom) a estetickú funkciu. V kapilíciu u človeka sa nachádza približne 100 000 až 150 000 vlasových folikulov.
Vývoj vlasu sa začína už v maternici, a to v 14.týždni gravidity, kedy vzniká vlasový folikul. Následne sa približne v 18. týždni tvoria prvé vlasy. V prenatálnom období hovoríme o tzv. synchrónnom raste vlasov. Ten sa po narodení mení na rast asynchrónny, kedy môžeme rozdeliť „život“ vlasu na 3 fázy: (Anagénna – rastová; Katagénna – prechodná; Telogénna – pokojová).
Padanie vlasov môžeme rozdeliť do 2 kategórií: difúzne a lokalizované. Difúzne vypadávanie vlasov je napr. pri chemoterapii, užívaní cytostatík, strese, akútnych systémových chorobách (ide o tzv. Anagénne eflúvium). V tomto prípade dochádza k vypadávaniu vlasov v krátkom čase od pôsobenia škodliviny. Vypadávanie vlasov je pomerne rýchle, postihuje v krátkom čase celé kapilícium.
Vypadávanie vlasov môže byť aj napr. po pôrode, zmene či ukončení užívania HAK, diéte (ide o tzv. Telogénne eflúvium). V telogénnom eflúviu dochádza k zvýšenému prechodu vlasov do telogénnej fázy.
Androgenetická alopécia je spôsobená zvýšenou hladinou testosterónu alebo zvýšenou citlivosťou cieľových orgánov naň.
Vplyvom adrogénnych hormónov dochádza k postupnej atrofii vlasového folikulu. Má genetickú predispozíciu.
Pacient, ktorý prichádza do ambulancie s poruchami rastu vlasov a nadmerným vypadávaním vlasov je najskôr dôkladne anamnesticky vyšetrený. Zameriavame sa na zistenie endogénnych a exogénnych faktorov, ktoré môžu viesť k poškodeniu vlasov (laboratórna diagnostika). Pri diagnostike sa zameriavame na faktory ovplyvňujúce vypadávanie vlasov. Z laboratórnych vyšetrení vieme po odbere krvi vyhodnotiť hladinu androgénov a ich metabolitov, krvný obraz, hladinu železa a zinku. Medzi základné faktory ovplyvňujúce vypadávanie vlasov patria exogénne faktory (napr. nevhodné ošetrovanie vlasov, pôsobenie vysokej teploty či chemických látok, bakteriálne infekcie či infekcie vláknitými hubami a pod.) a endogénne faktory (napr. genetická predispozícia, endokrinologické poruchy, poruchy metabolizmu, redukčné diéty, gravidita, liečivá a pod.).
Následne sa v klinickom vyšetrení realizuje trichoskopické vyšetrenie s výstupom – trichogramom. Trichologické vyšetrenie je diagnostický test, ktorý rozpozná vady a anomálie vlasov, vrátane vlasovej pokožky. Po ňom lekár vyberie vhodnú liečbu.
Na vyšetrenie vlasov sa používa špeciálny prístroj – digitálny dermatoskop Foto Finder Trichoscale, ktorý meria rast a vypadávanie vlasov. Na rozdiel od tradičných metód dokáže bez bolesti či epilácie s neuveriteľnou presnosťou určiť počet vlasov, ich dĺžku, hustotu a vývojovú fázu vlasu od anagénu po telogén. Merania sa digitálne analyzujú a vyhodnocujú v počítači.
Na základe komplexného klinického vyšetrenia dochádza ku stanoveniu vhodného druhu terapie pre daného pacienta. Lekár má možnosť výberu z viacerých spôsobov liečby. Rozhodnúť môže medzi liečbou mezoterapickymi roztokmi, liečbou fibroblastami alebo transplantáciou vlasov. Medzi varianty mezoterapickej liečby patria podanie plazmy PRP, podanie mezoterapických roztokov a pod.
V Inštitúte zdravia a krásy FRAIS ponúkame možnosť uhradiť zákroky plastickej chirurgie aj v splátkach. Pre viac info nás kontaktujte.