Novinky

Ako vysadiť hak s minimálnymi dopadmi? (3. Časť)

  • 11.08.2021

Na úvod by sme chceli objasniť, že všetky naše články sú písané v spolupráci s odborníkmi z daného oboru. Tento článok bol písaný za aktívnej účasti MUDr. Ingrid Valaskej, gynekologičky Inštitútu zdravia a krásy FRAIS.

Všetky tu zdieľané informácie sú i napriek tomu poskytované vo všeobecnom zmysle a slúžia na edukáciu v danej problematike. Len lekár, ktorý má možnosť vyšetriť a zhodnotiť na základe anamnézy a iných faktorov váš zdravotný stav, je tou najlepšou osobou, s ktorou sa môžete porozprávať o vašich konkrétnych potrebách a požiadavkách v akejkoľvek oblasti, preto sa s ním vždy porozprávajte pred prijatím akéhokoľvek rozhodnutia týkajúceho sa vášho zdravia.

Chcete sa rozlúčiť so svojou hormonálnou antikoncepciou, ale bojíte sa, že sa z vašich hormónov stane jeden veľký "oceánsky slap" plný prílivov odlivov? Ste na správnom mieste.

Môže to byť veľmi odstrašujúce, pocit, že sa zbavíte ochrannej siete, ktorá drží vaše prirodzené hormonálne výkyvy na uzde mesiace, alebo dokonca roky, počas ktorých ju užívate. Je ťažké predpokladať, ako vaše telo zareaguje a aká bude vaša prirodzená hormonálna rovnováha po vysadení tabletiek. Nebojte sa, existujú spôsoby, ako prechod zmierniť a podporiť telo v tom, aby znova našlo svoju vlastnú prirodzenú hormonálnu rovnováhu. Tu je váš návod, ako vysadiť HAK, podľa toho, aké ste mali hormóny predtým, ako ste na ňu išli.

V každej nižšie uvedenej sekcii môžete úplne dodržiavať všetky odporúčania (v skutočnosti by sme to aj odporúčali), ale aby sme vám to uľahčili, rozdelili sme ich tak, aby vám pomohli určiť vaše priority.

Takže ak ....

  • ste mali pred užívaním jednoduché alebo takmer žiadne hormonálne výkyvy:

Vprvom rade: nepriznávajte sa s tým hlavne iným ženám! :))) Väčšina z nich vám môže závidieť. Môže sa u vás objaviť nejaký útlm alebo mierna úzkosť, keď sa telo vzdá svojej dennej dávky syntetického estrogénu, ale pravdepodobne budete v poriadku. Podporovanie vášho tela v tom, aby začalo znova ovulovať a produkovať vlastný prírodný progesterón, pomôže zmierniť akúkoľvek zlú náladu alebo úzkosť a podporí pravidelné cykly bez symptómov. Aby ste svojmu telu pomohli ovulovať čo najskôr, uistite sa, že: máte dostatok spánku a zvládate stres. Skúste obmedziť stresy, ktoré obmedziť viete, ako napríklad nadmerné cvičenie, kofeín a alkohol. Dbajte na to, aby ste jedli veľa plnohodnotných potravín bohatých na živiny a zaradili do svojho jedálnička vyvážený pomer zdravých tukov, kvalitných bielkovín a správneho druhu sacharidov. Udržujte si hladinu vitamínov a minerálov na potrebnej hladine, najmä zinok, horčík a vitamín B6. Tieto kľúčové živiny vyživujú vaječníky a podporujú ovuláciu.

  • ste pred užívaním HAK mali problematickú pleť a akné:

HAK potláča tvorbu kožného mazu a môže pomôcť udržať akné na uzde, keď ju užívate. ​V mnohých prípadoch HAK na akné nepomáha a má opačný efekt, vaša pokožka na toto potlačenie zareaguje ešte vyššou reguláciou produkcie kožného mazu, čo je často dôvod, prečo sa akné môže ešte zhoršiť v priebehu 3 až 6 mesiacov po ukončení užívania pilulky. Ak patríte do tejto kategórie žien, musíte sa na vysadenie HAK dôkladne pripraviť: zvýšte príjem zinku. Zinok pomáha vyrovnávať hladiny testosterónu a chráni vašu pokožku pred prepuknutím androgénu. Tiež je vhodné zníženie alebo vylúčenie mliečnych a rafinovaných cukrov z vašej stravy.

  • ste začali s HAK v mladom veku:

Keď sme v puberte, naše menštruačné cykly môžu byť veľmi nepravidelné a nekonzistentné, ale postupom času sa komunikácia medzi mozgom a vaječníkmi posilňuje a cykly sa stávajú pravidelnejšími a odolnejšími voči faktorom, ktoré ho môžu vyviesť z rovnováhy. Ak ste začali s HAK skôr, ako sa táto cesta mohla rozvinúť do pravidelných ovulačných cyklov, môže nejaký čas trvať, kým sa to stane aj po tabletke. Najlepšie spôsoby, ako podporiť svoje telo v tomto prípade, sú: Doplnenie zásob živín. Je známe, že HAK vyčerpáva celú hromadu základných živín, ako sme už písali v druhej časti seriálu, vrátane vitamínov B, vitamínu E, zinku, selénu, horčíka a vitamínu C. Jedzte teda vyváženú stravu s dostatkom zdravých tukov a kvalitných bielkovín. Cholesterol a aminokyseliny sú stavebnými kameňmi našich pohlavných hormónov.

  • ste mali cykly pred užívaním HAK nadmerne bolestivé:

Ak boli vaše cykly pred začatím užívania HAK silné, kŕčovité alebo extrémne bolestivé, budete sa musieť snažiť podporiť svoje hladiny estrogénu a metabolizmus estrogénu pri prechode z neho. Estrogén, ktorý už nepotrebujeme, sa metabolizuje v pečeni a vylučuje sa črevom, a preto je veľmi dôležité, aby každá z týchto detoxikačných ciest dobre fungovala pre vyvážené hormóny. Uistite sa, že: jete veľa kapusto-kvetej zeleniny (t. J. Brokolice, brokolice, karfiolu, kapusty, kapusty, kapusty, reďkovky, bok choy, ružičkového kelu a žeruchy). Jedzte potraviny bohaté na vlákninu a probiotické potraviny, aby ste podporili dobré zdravie čriev a pravidelný pohyb čriev. Pite dostatok vody, základný aspekt všetkých detoxikácií!

  • ste mali pred užívaním HAK neregulárne cykly:

HAK nereguluje váš cyklus, ale vypne ho a nastaví vám nový. Ak ste mali nepravidelnú menštruáciu alebo ste pred užívaním HAK nemali žiadnu menštruáciu, je pravdepodobné, že rovnaký problém bude pretrvávať aj po ukončení užívania tabletky. V takom prípade odporúčame najskôr zistiť, prečo sa to stalo a hľadať príčinu s lekárom. Na podporu svojho tela pri vytváraní pravidelných cyklov: Dbajte na to, aby ste jedli dostatok jedla a zaradili do svojho jedálnička vyvážený pomer zdravých tukov, kvalitných bielkovín a správneho druhu sacharidov. Doplňte zinok, horčík a vitamín B6, tri kľúčové živiny, ktoré každý mesiac vyživujú vaječníky a podporujú ovuláciu.

Keď prestanete užívať HAK, váš mozog a vaječníky medzi sebou nemusia komunikovať dni, mesiace, a v niektorých prípadoch aj roky - počítajte s tým, že to môže byť spočiatku trochu nepríjemné! Na ceste môže byť niekoľko problémov, ale pamätajte si, že prechod je dočasný a do určitej miery nevyhnutný (pokiaľ nemáte v pláne zostať na antikoncepcii navždy).

Pamätajte, akékoľvek užívanie, či vysadenie HAK musí byť jednoznačne schválené vašim lekárom. 

Objednať k našej gynekologičke aj za účelom poradenstva v oblasti hormonálnej antikoncepcie sa môžete: 

02 / 52 444 022
0911 108 741
info@frais.sk ​
online chat 09:00-16:00

Krásny deň Vám praje
Ivana Bartošová,
marketingová manažérka Inštitútu zdravia a krásy FRAIS