Všetky tu zdieľané informácie sú i napriek tomu poskytované vo všeobecnom zmysle a slúžia na edukáciu v danej problematike. Len lekár, ktorý má možnosť vyšetriť a zhodnotiť na základe anamnézy a iných faktorov váš zdravotný stav, je tou najlepšou osobou, s ktorou sa môžete porozprávať o vašich konkrétnych potrebách a požiadavkách v akejkoľvek oblasti, preto sa s ním vždy porozprávajte pred prijatím akéhokoľvek rozhodnutia týkajúceho sa vášho zdravia.
Tvoja budúcnosť.
Tvoja voľba.
Vaša antikoncepcia.
V dnešnej dobe je veľmi dobré a potrebné sa zameriavať na umožnenie mladým ľuďom myslieť dopredu a začleniť do svojich plánov antikoncepciu, aby sa zabránilo neplánovanému tehotenstvu. Vďaka chránenému sexuálnemu styku klesol aj počet umelých prerušení tehotenstva a tak sa môžeme tešiť, že v dnešnej dobe dochádza k umelému prerušeniu väčšinou zo zdravotných dôvodov, ale žiaľ aj zo smutnejších dôvodov, akým je napríklad sexuálne zneužitie. Je minimum percent žien, ktoré podstupujú umelé prerušenie tehotnosti z dôvodu neplánovaného otehotnenia. A to sú pre spoločnosť skvelé správy.
Krajiny a regióny na celom svete dokonca každoročne organizujú akcie pri príležitosti Svetového dňa antikoncepcie (26. september). Cieľom tejto akcie je zvyšovať povedomie o antikoncepcii, plnohodnotne edukovať v oblasti reprodukčného a sexuálneho zdravia a zlepšiť informovanosť o všetkých antikoncepčných metódach, aby mladí ľudia na celom svete mohli prijímať informované rozhodnutia o svojom sexuálnom a reprodukčnom zdraví.
Najúčinnejších metóda prevencie všeobecne je myslieť dopredu. Pri neplánovanom tehotenstve to znamená zvážiť najlepšiu možnosť antikoncepcie. Dôležitou súčasťou plánovania do budúcnosti je vedieť, kde získať prístup k presným a nezaujatým informáciám o antikoncepcii. Najlepšou formou je vždy lekár – gynekológ, ktorý dokáže na základe anamnézy a vyšetrení zdravotného stavu určiť najvhodnejšiu formu antikoncepcie. My si v našom krátkom seriály o antikoncepcii priblížime všetky možné otázky, mýty a fakty o antikoncepcii. Veríme, že vám to aspoň z časti pomôže.
Musíme hovoriť o pilulke a vašich hormónoch
Vytvorenie antikoncepčnej pilulky v päťdesiatych rokoch minulého storočia bolo revolučným prevratom a znamenalo akúsi formu slobody pre ženu. Prvýkrát v histórii existoval spoľahlivý a pohodlný spôsob sexu bez "nežiadúceho účinku“ - tehotenstva. Táto sloboda znamenala pre ženy otvorené možnosti. Viac žien mohlo ísť na univerzitu, mať profesionálnu kariéru ale najmä si mohla vybrať čas, kedy chce mať deti, kedy je už na ne pripravená.
Perorálna antikoncepcia je stále jednou z najčastejšie používaných foriem hormonálnej antikoncepcie. Odhaduje sa, že v súčasnosti užíva tabletovú formu HAK asi 26,3% žien vo veku 16 až 49 rokov. Koľko toho skutočne vieme o tom, ako tabletka funguje a ako ovplyvňuje naše hormóny?
Antikoncepcia je osobnou voľbou a najlepšou osobou na diskusiu o správnej možnosti pre vás je váš gynekológ. Aj pri antikoncepcii platí to, čo pri čomkoľvek - to, čo je vhodné pre jednu osobu, nie je vhodné pre každého.
Čo je to tá pilulka?
Keď ľudia hovoria o "pilulke“, spravidla majú na mysli perorálnu antikoncepciu. Obsahuje syntetickú formu estrogénu, nazývanú etinylestradiol, a jednu z radu rôznych foriem syntetického progesterónu, známeho ako progestín. Pilulka prešla za posledných 70 rokov dlhú cestu a v súčasnosti existuje celý rad rôznych produktov na trhu, z ktorých každý má rôzne hladiny syntetického estrogénu a rôzne formy progestínu (ako levonorgestrel, desogestrel a drospirenone). Menej časté sú pilulky obsahujúce iba progestín (niekedy sa im hovorí "mini tabletky“), ktoré neobsahujú syntetický estrogén a používajú ich ženy, ktoré dojčia alebo ich zle znášajú.
Prečo neotehotnieš?
Kombinovaná HAK funguje tromi spôsobmi, ako zabrániť tehotenstvu:
- prevencia ovulácie: HAK narúša komunikáciu medzi vašim mozgom a vaječníkmi a zabraňuje ovulácii každý mesiac
- zmena výstelky maternice: aby bola tenšia a oveľa menej pohostinná pre implantáciu potenciálneho embrya
- zmena hlienu krčka maternice: zvýšená hustota hlienu v krčku maternice zhoršuje penetráciu spermií za vajíčkom
Pilulka obsahujúca iba progestín funguje takmer rovnako, niektoré ženy však počas užívania budú pokračovať v ovulácii.
HAK a hormóny?
Keď naše hormóny prirodzene cyklujú, mozog a vaječníky medzi sebou komunikujú.
Ako? Takto:
Hypotalamus produkuje hormón uvoľňujúci gonadotropín (GnRH), ktorý signalizuje hypofýze, aby uvoľnila hormón stimulujúci folikuly (FSH).
Folikuly stimulujúci hormón, ako ste si mohli domyslieť, stimuluje a dozrieva folikuly na vašich vaječníkoch, ktoré pri raste produkujú estrogén.
Akonáhle estrogén dosiahne vrchol, zvýši sa luteinizačný hormón (LH), čím sa do 10-12 hodín uvoľní vajíčko z vaječníka. Toto nazývame ovulácia - hlavná udalosť menštruačného cyklu, ktorá je nevyhnutná pre oplodnenie.
Keď však užijete HAK, pridanie syntetických hormónov do vášho mozgu signalizuje, že vo vašom tele je už veľa hormónov, takže nie je potrebné vytvárať ďalšie. V zásade vaše vaječníky spia, kým nie sú potrebné.
To naruší reťazec komunikácie medzi vašim mozgom a vaječníkmi a zastaví vaše telo v produkcii vlastného prírodného estrogénu a progesterónu.
HAK tiež zvyšuje proteín nazývaný globulín viažuci pohlavné hormóny (SHBG), ktorý sa viaže na konkrétne pohlavné hormóny a odstraňuje ich z priameho obehu v tele. To znižuje hladinu testosterónu a ďalších androgénov v tele a je súčasťou dôvodu, prečo môže tabletka u niektorých žien viesť k zlepšeniu akné a zmenám libida. To je tiež dôvod, prečo mnohým ženám predpisujú HAK aj na rôzne choroby, ako je PCOS (metabolický stav charakterizovaný zvýšenými androgénmi).
Ako vás to ovplyvňuje?
Vedú sa rôzne štúdie poprednými výskumníkmi v oblasti zdravia žien, ktoré hovoria o význame našich prirodzených hormónov a ovulačných cyklov pre naše celkové zdravie. Pretože ako väčšina systémov v tele, tak aj reprodukcia nie je jediným dôvodom, prečo sa tento cyklus deje, a je skutočne veľmi dôležitý - či už myslíme na deti alebo nie. Hormóny produkované v prirodzenom ovulačnom cykle prospievajú našej nálade, energetickým hladinám, zdraviu pokožky, mozgu a kostí, metabolizmu, libidu... Syntetické verzie nachádzajúce sa v pilulke sú dostatočne podobné na to, aby sa viazali na naše hormonálne receptory, ale sú štrukturálne odlišné a chýbajú mnohé z rovnakých výhod ako ich prirodzené verzie. Preto je dôležité uvedomiť si, ako tabletka môže ovplyvniť to, ako sa cítite, vo svojej mysli aj vo svojom tele, a dávať si pozor na všetky príliš veľké zmeny.
A využitie?
Dôvody užívania antikoncepcie bývajú rôzne:
- zabraňuje otehotneniu
- chráni pred mimomaternicovým tehotenstvom
- intenzívna bolesť počas menštruácie
- ťažké cykly, ktoré vás vystavujú riziku anémie
- dysfunkčné krvácanie (upravuje pravidelnosť menštruačného cyklu)
- zabraňuje vzniku cýst na vaječníkoch
- znižuje výskyt niektorých druhov rakoviny
- znižuje intenzitu menštruačného krvácania
- zmierňuje výskyt akné, zlepšuje kvalitu vlasov, reguluje ochlpenie
Pred akýmkoľvek záverom, že chcete užívať HAK z iného dôvodu ako neželané otehotnenie, je potrebné si uvedomiť, že HAK je skôr "pomôcka“ ako liečba. Pokiaľ nebudete pracovať na odstránení základnej príčiny problémov, tak sa vám časom vrátia a často aj s úrokmi, najmä keď prestanete užívať tabletky. V mnohých prípadoch je základnou príčinou týchto symptómov hormonálna nerovnováha, a preto "vypnutím" hormónov zmiznú. Odporúčame pre vhodnú liečbu skôr testovanie hormónov, aby ste zistili, čo sa skutočne deje, a následne vhodná liečba sprevádzaná úpravou stravy a životného štýlu, aby sa vaše hormóny dostali do rovnováhy.
Ktorá HAK je najlepšia a ktorú odporúčame?
Otázka, ktorú dostávame pomerne často aj prostredníctvom správ na sociálnych sieťach je, akú metódu antikoncepcie odporúčame. Antikoncepcia je veľmi individuálna záležitosť a tak tu platí všeobecne známe - to, čo je správne pre jednu osobu, nie je vhodné pre všetkých.
Pri rozhodovaní, ktorá možnosť by pre vás mohla byť vhodná, je najdôležitejšie, aby ste porozumeli tomu, ako funguje vo vašom tele, a potenciálnym rizikám a výhodám, ktoré so sebou prináša. Pretože pri rozhodovaní o tom, ktorá možnosť je pre vás najlepšia, je dôležité presne vedieť, ako funguje a ako vás môže ovplyvniť okrem prevencie tehotenstva.
To, že budete rozumieť svojmu telu vám zabezpečí lepšie pochopenie lekára a tomu, čo a prečo vám odporúča, neznamená to, že si môžete liečbu indikovať sama. Na trhu je skutočne množstvo produktov a je potrebné okrem chápania svojho tela podstúpiť aj krvným testom a podrobnej anamnéze, pre výber toho najvhodnejšieho. Pred začatím alebo ukončením akejkoľvek formy antikoncepcie sa poraďte so svojim gynekológom.
V prípade záujmu odporúčame aj tento súbor spracovaný ŠUKL: Otázky a odpovede o kombinovanej hormonálnej antikoncepcii
Objednať k našej gynekologičke aj za účelom poradenstva v oblasti hormonálnej antikoncepcie sa môžete:
02 / 52 444 022
0911 108 741
info@frais.sk
online chat 09:00-16:00
Krásny deň Vám praje
Ivana Bartošová,
marketingová manažérka Inštitútu zdravia a krásy FRAIS