Novinky

Koronavírus SARS-CoV-2 protilátky (elisa test)

  • 18.01.2021

SARS-CoV-2 (Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2) patrí medzi RNA vírusy a je pôvodcom koronavírusovej choroby COVID-19 (COronaVIrusDisease).

Vírus SARS-CoV-2 bol na základe najnovších vedeckých dôkazov a dostupných klinických údajov zaradený do 3. skupiny biologických faktorov (BF), ktoré sa klasifikujú na základe miery rizika nákazy u ľudí. Vírus sa následne šíri prenosom z človeka na človeka v prvom rade prostredníctvom kvapôčkovej infekcie. Infikované kvapôčky sa uvoľňujú, keď chorý kašle alebo kýcha, prípadne pri rýchlom tempe reči. Nakoľko sú infekčné sliny aj hlieny, vírus je možné z infikovaných povrchov preniesť do tela aj dotykom v oblasti očí, nosa a úst. Mimo ľudského tela dokáže prežiť aj niekoľko dní. Inkubačná doba (čas od nákazy po vznik prvých príznakov) je 2 až 14 dní. Už počas inkubačnej doby môže jednotlivec nakaziť ďalšie osoby.

Najlepšou obranou organizmu pred vírusmi je imunitný systém. Vyšetrenie hladín protilátok proti koronavírusu SARS-CoV-2 môže preukázať, či ste sa s vírusom už stretli, či organizmus spustil obrannú reakciu, a či si váš organizmus vybudoval istú mieru imunity tvorbou protilátok. Vyšetrenie protilátok Anti koronavírus SARS-CoV-2 patrí medzi nepriame laboratórne diagnostické metódy. Vyšetrenie je realizované diagnostickými setmi, ktoré majú certifikát kvality a značku IVD (In Vitro Diagnostics) a sú schválené na vyšetrovanie daného ochorenia.

Čo sú protilátky a ako fungujú?

Protilátky sú bielkoviny, ktorých úlohou je rozpoznať, označiť a neutralizovať vírus alebo aktivovať iné zložky imunitného systému na jeho zničenie. Hladiny protilátok v rôznej miere pretrvávajú v krvi aj po prekonaní infekcie s cieľom zabrániť opätovnému vzplanutiu ochorenia. Ak máte požadovanú hladinu protilátok, tak si váš imunitný systém vírus zapamätal a vie vás pred ním chrániť.
Z doterajších informácií a štúdií je zrejmé, že v boji proti koronavírusu je hlavným obranných procesom bunková imunita, ktorá je sprostredkovaná bunkami ako fagocyty, NK bunky, lymfocyty. Zatiaľ nie je dostatočne objasnený spúšťací mechanizmus produkcie protilátok. Prvé protilátky sa podľa dostupných zdrojov začínajú tvoriť 7 – 10 dní po nástupe klinických príznakov (u cca 90 % pacientov). Pacienti s klinickými príznakmi a závažným priebehom ochorenia majú zväčša vysoké hodnoty protilátok. U pacientov bez klinických príznakov sú hladiny protilátok nízke alebo sa tvoria v takej miere, ktorá nie je zistiteľná. V závislosti od triedy protilátky je možné zachytiť ich hladiny aj po uplynutí dlhšej doby.

Protilátky v triede IgM sa tvoria v skorých štádiách infekcie, sú vo vzájomnom vzťahu s klinickými príznakmi a je reálny predpoklad, že sú typické pre akútnu fázu infekcie. Z doterajších skúseností sme ich schopní zistiť v prevažnej miere u pacientov s príznakmi a u tých s ťažším priebehom ochorenia, a to aj dlhodobo aj po prekonaní infekcie.

Protilátky v triede IgA sa dajú zistiť v akútnej/prebiehajúcej fáze infekcie a sú vysoko senzitívne ((schopnosť zachytiť skúmaný znak). Sú vo vzájomnom vzťahu s klinickými prejavmi ochorenia najmä s problémami s dýchaním. Pozitívny výsledok v triede IgA v kombinácii s pozitívnym výsledkom IgG protilátok predstavuje vysokú pravdepodobnosť prekonania infekcie SARS-CoV-2. Pri pozitivite iba v triede IgA je vhodné uskutočniť opakovaný odber o 14 – 21 dní, aby sa potvrdil nástup tvorby protilátok IgG a prekonanie infekcie SARS-CoV-2.

Protilátky v triede IgG majú vysokú špecificitu (schopnosť určiť presne skúmaný znak) a sú prítomné po prekonaní infekcie. U pacientov s klinickými príznakmi a pri závažnom priebehu ochorenia sa predpokladá začiatok ich tvorby v priebehu 14 dní. U pacientov bez klinických príznakov potom najskôr po 14 – 30 dňoch po prekonaní infekcie.

Infekcia zväčša prebieha len s miernymi prejavmi ochorenia ako je kašeľ a/alebo zvýšená teplota alebo aj bez príznakov. Symptomatické ochorenie sa môže prejaviť horúčkou, kašľom, dýchavičnosťou. V súčasnosti je už známych až 200 príznakov sprevádzajúcich ochorenie COVID-19.
V závažných prípadoch je prítomný charakteristický RTG alebo CT nález zápalu pľúc, pretrvávajúca horúčka, dusivý kašeľ, hnačka, bolesti svalov.

Ako prebiehajú odbery?

Testovanie je veľmi pohodlné, ako vzorka na testovanie sa robí odber venóznej krvi najčastejšie z periférnej žily v lakťovej jamke. Výsledok sa dozviete o 96 hodín SMS správou.

CENA: 70€

Objednať sa na testovanie môžete telefonicky u nás na recepcii:
+421 (0) 911 108 741
+421 (0) 2 52 444 022

Pri návšteve našej kliniky prosím dodržujte opatrenia a pokyny personálu. Ďakujeme.
Váš Inštitút zdravia a krásy FRAIS

text: Ivana Bartošová