V histórii sú známe prípady úmrtia pirátov a stroskotancov, ktorí po dlhej plavbe zomierali z dôvodu nedostatku rastlinnej potravy. Postupne im vypadávali zuby, trápili ich fraktúry kostí, hnisavé rany a rozpadajúca sa koža. PCR (polymerázová reťazová reakcia s reverznou transkripciou) a samoodberom biologického materiálu formou výplachu ústnej dutiny a hltana získaného kloktaním.
Podobný scenár čakal aj posádku Jacquesa Cartiera. Zachránil ich indián, ktorý celej posádke odporučil konzumovať stromovú kôru a ihličie, ktoré je bohatá na vitamín C. Jacques Cartier sa rozhodol posolstvo liečivých stromov rozšíriť do sveta, no nečakalo ho uznanie, ale výsmech. Oficiálne sa vitamín C dočkal objavu až oveľa neskôr. Najskôr získaný z kapusty a v roku 1928 z papriky. Za tento počin dokonca získal vedec Albert Szent-Györgyi v roku 1937 Nobelovu cenu.
Vitamín C označovaný aj ako kyselina L-askorbová (L-300) je dôležitou súčasťou organizmu každého zdravého človeka. Pôsobí ako antioxidant a vytvára kolagén starajúci sa o zdravé ďasná, zuby, kosti a krvné cievy. Zatiaľ čo väčšina živočíchov si dokáže vytvárať vlastný vitamín C, človek je odkázaný na jeho externý príjem. Buď prostredníctvom vybraných druhov ovocia a zeleniny, vo vode rozpustných práškov a tabliet, alebo jednou z najvyhľadávanejších foriem dávkovania vitamínu C je aj intravenózna metóda, tj. podávanie vysokodávkového vitamínu C do žily Táto metóda je veľmi vhodná najmä v období zníženej imunity na jej posilnenie (jar, jeseň, zima). Preventívne podávanie vysokých dávok vitamínu C do žily sa odporúča ľuďom v stave oxidačného stresu. Sú to zvyčajne pacienti s týmito ťažkosťami: recidivujúce infekcie horných dýchacích ciest, chronické vírusové alebo bakteriálne infekcie typu borelióza, recidivujúce herpesy, infekčná mononukleóza či herpes zoster, alergické ochorenia, histamínová intolerancia, športovci s vysokou fyzickou záťažou, chronický únavový syndróm, onkologické ochorenia, reumatické a degeneratívne ochorenia kĺbov či chrbtice. Infúzna liečba vitamínom C sa môže odporučiť v období rekonvalescencie po dlhotrvajúcich ochoreniach rôzneho pôvodu a po operáciách na podporu hojenia rán.
Prečo aplikovať vitamín C radšej infúzne?
Pre dosiahnutie liečivých účinkov vitamínu C je nutné vytvoriť v krvi takmer 15 x vyššiu koncentráciu a toto nie je možné dosiahnuť podaním v tabletovej forme, či stravou, kvôli obmedzeným transportným možnostiam čreva. V intravenóznej forme podania vitamínu C je možné podať nárazovo aj 7,5g. Pred podaním vitamínu C je dôležité, aby lekár zhodnotil obličkové funkcie pacienta.
Môžu vysoké dávky vitamínu C ublížiť?
Vitamínom C sa nedá predávkovať, to, čo telo nespotrebuje, sa vylučuje (prevažne močom alebo stolicou).
Vitamín C a vírusy
Podľa štúdie Global Burden of Disease Study 2019, bolo treťou najväčšou príčinou úmrtí nezdravé stravovanie v súvislosti s nedostatkom vitamínov. Kvôli zlým stravovacím návykom a nezdravému životnému štýlu v roku 2019 zomrelo 7,9 miliónov ľudí.
Je vedecky podložené, že pre optimálnu ochranu pred vírusmi, je nutný denný príjem viacerých vitamínov a minerálov. Najrozhodujúcejšie mikroživiny, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie imunitného systému sú vitamin C, vitamin D, zinok a omega-3 mastné kyseliny. Vyvážená strava a zaradenie týchto vitamínov do každodenného života je dôležitým faktorom pri ochrane organizmu voči vírusovým ochoreniam. Autori tejto štúdie poukazujú na fakt, že príjem vitamínov je veľmi jednoduchý, nie drahý a hlavne skutočne efektívny spôsob ako znižovať možnosť nakazenia sa na vírusové ochorenia. (štúdia: Calder, P.C.C., A.C.; Gombart, A.F.; Eggersdorfer, M., Optimal Nutritional Status for a Well-Functioning Immune Systeme is an Importatnt Factor to Protect Against Viral Infections. Preprints 2020).
Vitamín C a COVID-19
Existuje niekoľko štúdií, ktoré potvrdzujú zlepšenie stavu pacientov s COVID-19 pri podávaní vysokodávkového vitamínu C. Išlo o štúdie v Číne, Kanade, USA, Taliansku,... zdroj: www.clinicaltrials.gov. Jednou z krajín, ktorá má najviac skúseností s liečbou COVID-19 je Čína. Okrem iných liečebných techník, začlenili do procesu liečby a prevencie COVID-19, infúznu terapiu vitamínom C. Podľa novej klinickej štúdie, vysoko dávkovaný vitamin C dokáže naštartovať a posilniť imunitný systém a zároveň ho chrániť pred zápalmi a vírusmi (štúdia: „Vitamin C Infusion for the Treatment of Severe 2019-nCoV Infected Pneumonia“ - ClinicalTrials.gov je zdroj poskytovaný U.S. National Library of Medicine).
Prvý krok k zvýšenej imunite je objednať sa u našich špecialistov. V našom zariadení tento úkon vždy indikuje lekár.
Objednať sa môžete telefonicky na 02 / 52 444 022 alebo e-mailom na info@frais.sk.