Všestranný botox sa nepoužíva iba na vyhladenie vrások. Dokáže aj blokovať činnosť potných žliaz, čím výrazne znižuje tvorbu potu. Aplikácia botulotoxínu do podpazušia, dlaní či stupají patrí medzi najviac efektívne spôsoby liečby nadmerného potenia.
Potenie je fyziologický proces, ktorý termoreguluje organizmus. Zároveň sa potnými žľazami z tela vylučujú odpadové produkty látkovej premeny. V ľudskom tele sa nachádzajú zhruba 4 milióny potných žliaz, ktoré regulujú telesnú teplotu kontrolou potenia ekrinnými potnými žľazami a reguláciou prietoku krvi do kože. Termoregulačné centrum reaguje okrem zmien telesnej teploty aj na hormonálnu aktivitu, fyzickú aktivitu, emócie a endogénne pyrogény.
Nadmerné potenie môže mať aj iné príčiny. Hyperhidróza je chronické ochorenie, ktoré vzniká dôsledkom poruchy autonómneho nervového systému. Táto porucha sa prejavuje najviac na miestach s najvyššou koncentráciou ekrinných potných žliaz ako sú dlane, chodidlá a najmä podpazušie. Zriedkavejšími lokalitami sú vlasatá časť hlavy a tvár. Pacienti trpiaci nadmerným potením majú produkciu potu niekoľkokrát vyššiu a ich odpoveď na emočný stres alebo fyzickú záťaž je vyššia, ako u zdravej populácie. Hyperhidróza často vedie k pracovnému, fyzickému a hlavne psychickému nepohodliu.
Podaním botulotoxínu vieme ovplyvniť nadmerné potenia, ale rovnako úspešne vieme ovplyvniť aj fyziologické potenie. Po zákroku potenie zostáva, ale iba v primeranej miere. Botulotoxín totiž blokuje iba ekrinné potné žľazy, kým apokrinné neovplyvňuje. Týchto je však minimálne množstvo.
Účinok botulotoxínu sa objaví od 2 do 14 dní a pretrváva 6 až 10 mesiacov.
Nadmerné potenie ovplyvňujeme okrem botulotoxínu aj inými metódami. K celkovej liečbe hyperhidrózy zaraďujeme podávanie liekov a chirurgickú liečbu (zahŕňa endoskopickú transkorakálnu sympatektomiu, laserovú abláciu, chirurgickú excíziu alebo subkutánnu liposukciu). Na lokálnu liečbu sa využívajú soli hliníka vo forme antiperspirantov a iontoforéza.