Slnečné žiarenie prináša telu mnohé benefity. Dokáže zvýšiť naše prirodzené hladiny vitamínu D, uvoľniť hormón sérotonín a pozdvihnúť našu náladu. Sú s ním však spojené mnohé riziká a dokáže nám poriadne uškodiť. Tie sa však môžu objaviť až neskôr, a to v podobe nelichotivých kožných problémov na našom tele či tvári v prípade, že to na slnku preženieme.
S príchodom teplých dní podľahne väčšina z nás príjemnej relaxácii na slnku s cieľom navodenia si pocitu pohody či získania bronzového opálenia. Aj preto sa už mnohí následne nezameriavajú na dôsledky času stráveného na slnku. Je dôležité si uvedomiť, že nadmerné slnenie môže predstavovať naozaj veľkú hrozbu pre našu kožu, a to obzvlášť vtedy, ak sa každoročne vystavujeme priamemu slnečnému žiareniu.
Každé spálenie zapísané pod kožou
Poškodenie pokožky závisí od intenzity slnka a doby, kedy sa slnku vystavíme. Vrchol slnečného žiarenia nastáva okolo 12:00 a počas vysokých teplôt vám môže spôsobiť vážne problémy. Na druhej strane ráno alebo večer sú slnečné lúče pod iným uhlom, keďže žiarenie je viac filtrované cez tisíce kilometrov atmosféry. Aj preto je tiež menej pravdepodobné, že tieto lúče spôsobia na vašej pokožke škody, pokiaľ ju dostatočne ochránite opaľovacím prípravkom.
„Koža si každý prehrešok pamätá, toto je to nepríjemné, na čo veľakrát zabúdame. Netýka sa to však len starostlivosti o seba samého, ale tiež ak máte deti. Je naozaj potrebné ich chrániť a zabrániť tomu, aby sa ich pokožka spálila už v mladom veku“ hovorí hneď na úvod MUDr. Vanda Przewlocka, PhD.
Estetická lekárka s dlhoročnými skúsenosťami už za svoju kariéru riešila nejeden kožný defekt spôsobený nadmerným slnením, a tak po rokoch praxe vie, čo ľudí následne trápi.
„Mnoho ľudí vyhľadáva po nadmernom slnení pomoc, pretože sa im vyskytnú rôzne kožné problémy ako pigmentácie či začervenanie, rôzne cievky, keratózy, znamienka a podobne. To je iba výsledok, ktorý sa dostaví neskôr, kvôli tomu, čo s kožou robíme, akým spôsobom ju chránime. Následne k nám chodia aj pacienti, ktorí okrem nadmerného slnenia chodili tiež do solárií a vznikli im na pokožke rôzne dôsledky, ktoré chcú odstrániť, a to už je niekedy naozaj ťažké. Bohužiaľ, v tomto smere je prevencia slovo, ktoré nie je márne a mali by sme mu prikladať dostatočnú váhu.
Na druhej strane slnko vie byť aj naozaj prospešné. Je zdrojom vitamínu D, avšak je racionálne, aby sme zhodnotili, ako dlho sa slnku exponujeme. Krk a dekolt sú tiež slnečné plošiny a najmä v lete nepremýšľame príliš nad tým či sme si ochránili pokožku predtým, než sme si obliekli tričko s výstrihom. Koža sa vie bez aplikovania prípravku ihneď opáliť. Obzvlášť na dekolte máme veľmi jemnú pokožku, a preto je na nej ihneď vidieť starnutie,“ ozrejmuje lekárka.
Ošetrenia, ktoré pomôžu
U mladej ženy je možné odstrániť následky prehnaného opaľovania napríklad ošetrením SkinBooster, ktoré pokožku zjemní, rozžiari a omladí, no priaznivý vplyv môže mať tiež hydratácia vhodnou mezoterapiou, napriklad mezoterapiou vitamínmi, ktorá pokožku zregeneruje a posilní.
„Zvyčajne treba kombinovať viacero spôsobov ako frakčný laser a podobne. Akonáhle kožu opakovane poškodíte spálením, dôsledky neodstránite jedným ošetrením. Je to vždy súbor procedúr a je ťažké vymenovať presné ošetrenia pre každého človeka, keďže u každého dominuje iný problém. Niekomu sa môžu po nadmernom slnení objaviť napríklad solárne keratózy a tie sa spravidla odstraňujú Co2 laserom alebo erbiovým laserom. U niekoho iného môže zas dominovať množstvo vrások, pretože koža je presušená. Najjednoduchšie sú chemické pílingy, ktoré pomáhajú odstráneniu pigmentácií,“ odporúča lekárka na záver.
Pri opaľovaní platí staré známe "všetko s mierou" dvojnásobne. Pamätajte na to, keď si nabudúce budete chcieť vychutnať slnečné lúče.