Pojem dermatitídy je spoločný termín pre všetky zápaly kože.
Podľa mechanizmu vzniku rozoznávame niekoľko typov dermatitíd. Niektoré sú reakciou na rôzne alergény, vtedy hovoríme o alergickej dermatitíde známej aj ako ekzém. Vyznačuje sa zápalom, suchosťou či sčervenaním na povrchu kože. Postihuje ľudí v akomkoľvek veku.
Ekzém sa môže objaviť už v prvých týždňoch života a prejavovať sa ako suchá či dokonca poškodená koža na čele, lícach, brade alebo na stehnách.
U detí starších ako dva roky sa ekzém prejavuje ako suchá, sčervenaná a olupujúca sa pokožka, najčastejšie v kožných záhyboch, aké nájdeme v lakťových jamkách, pod kolenami a za ušami, na zápästiach, členkoch a rukách. U dospelých sú prejavy ochorenia v mnohom rovnaké, väčšinou však postihujú iné oblasti, napríklad krk, hlavu, ramená a hrudník. Koža sa s pribúdajúcim vekom stenčuje a zvyšuje sa jej citlivosť.
U starších osôb sú príznaky do značnej miery rovnaké ako u mladších dospelých, môžu však byť závažnejšie z dôvodu stenčenia vrstvy podkožného tuku a zníženia hydratácie pokožky. Ekzém môže byť nepríjemný a dokonca bolestivý, pretože na koži sa tvoria pľuzgiere a pokožka praská, čím ľuďom bráni v činnostiach, ktoré im robia radosť. U mnohých vzhľad ekzému vyvoláva rozpaky a kvôli tomu je pre nich náročnejšie sa socializovať.
Väčšina ľudí trpiacich ekzémom hľadá lieky, ktoré nielen prinesú úľavu od svrbenia a predídu jeho vzniku, ale takisto sa vďaka nim budú cítiť spokojne vo svojej vlastnej koži. Presné príčiny ekzému nie sú známe. Ovplyvniť ho však môže:
- Genetická predispozícia – ekzém u rodičov zvyšuje riziko jeho vzniku aj u detí.
- Trenie so syntetickými tkaninami a vlnou.
- Alergény ako pele, zvieracie alergény, prach a plesne.
- Stres.
- Intertrigo.
- Agresívne umývacie a čistiace prostriedky.
- Ústredné kúrenie.
- Klimatizácia.
- Cukrovka prvého typu môže zvyšovať riziko vzniku ekzému.
Liečba dermatitídy je závislá od aktuálneho stavu pacienta. Môže byť lokálna (napr. lokálne obklady, lokálne kortikosteroidy), celková (imunomodulancia, antihistaminiká), fyzikálna (fototerapia a fotochemoterapia). Terapia atopickej dermatitídy vyžaduje dodržiavanie prísnej životosprávy s odstránením známych alergénov a premasťovanie suchej kože.