Sú ženy, ktoré týmto obdobím prejdú bez zjavných ťažkostí. Väčšina žien však pociťuje najrôznejšie telesné a psychické problémy, ktoré ich výrazne obťažujú. Typickými prejavmi sú návaly tepla, nadmerné potenie (hlavne v noci), bolesti hlavy a kĺbov, podráždenosť, neschopnosť sústredenia sa, depresie, nespavosť, závraty a búšenie srdca. Súbor nepríjemných príznakov úzko súvisí s individuálnym kolísaním hormónov v tomto období. U mladých žien po operačnom odstránení maternice a vaječníkov môžu tieto zmeny vzniknúť náhle a vzhľadom na náhly pokles hladín pohlavných hormónov môžu byť výrazne dramatické.
Najväčší podiel na vzniku ťažkostí má nedostatok hormónu estrogénu. Je spojený s vysokým rizikom vzniku ochorení kardiovaskulárneho systému, osteoporózy s rizikom vzniku zlomenín, bolestí chrbtice a kĺbov.
Nedostatok estrogénu súvisí aj s nedostatočnou produkciou kolagénu a elastínu, zníženou tvorbou kyseliny hyalúronovej v koži, neschopnosťou udržania dostatočnej hydratácie kože, tvorbou pigmentácii a keratóz, zrýchleným starnutím kože, ochabovaním kože a tvorbou vrások. Medicína súčasnosti ponúka možnosť minimalizovať nepríjemné dopady tohto obdobia.
Personalizovaná hormonálna terapia pod odborným vedením vie úplne eliminovať dopady klimaktéria.
- Prvým krokom je konzultácia, diagnostika – zhodnotenie laboratórnych parametrov (hormonálny profil, hladiny regulačných hormónov hypofýzy, hladiny hormónov štítnej žľazy, kontrola zrážanlivosti krvi, krvný obraz, zhodnotenie porúch kostného metabolizmu, hladiny vitamínu D a stresového hormónu kortizolu).
- Lekár zhodnotí celkový stav, laboratórne výsledky a posúdi vhodnosť liečby vzniknutých ťažkostí, prípadne už preventivnej liečby.
- Vhodná substitučná liečba zaistí žene dlhodobo vysoký komfort.