Najbezpečnejšie je odstrániť podozrivé znamienka a výrastky chirurgicky.
Akémukoľvek zásahu do znamienok či výrastkov predchádza celotelové vyšetrenie kože. V Inštitúte zdravia a krásy FRAIS ponúkame vyšetrenie znamienok a pravidelné kontroly najmodernejšou a najinovatívnejšou metódou – digitálnym dermatoskopom Foto Finder. Znamienka a prípadné zmeny ich tvaru tak máte neustále pod kontrolou. Dermatológ ním totiž nielen skontroluje aktuálny stav, ale vďaka pamäti prístroja vie porovnať zmeny oproti pôvodnému stavu. V prípade potreby vieme ihneď pristúpiť k ich odstráneniu.
Skontrolovať znamienka by ste si mali dať aspoň jedenkrát ročne. Ak máte podozrenie, že sa vám znamienko akokoľvek zmenilo, mali by ste čo najskôr vyhľadať lekára. Samozrejme, nie každé znamienko je rizikové. Poznáme dva typy pigmentových znamienok. Povrchové, tzv. ploché znamienka či škvrnky, alebo vypuklé znamienka, známe ako „šošovičky“. Či je znamienko rizikové pomôže zistiť takzvané ABCDE pravidlo, ktoré označuje päť rizikových znakov – asymetria (Asymmetry), ohraničenie (Borders), farba (Colour), rozmer (Diameter) a vývoj (Evolution). Zvýšiť pozornosť by ste mali vtedy, ak má znamienko nepravidelné okraje, nehomogénne sfarbenie, priemer väčší ako 5 mm, alebo sa začalo akokoľvek meniť. Teda napríklad ak sa z plochého znamienka stalo vypuklé. Rizikové sú aj tie, ktoré vás svrbia, štípu, mokvajú alebo krvácajú. Rovnako tak si dajte znamienka skontrolovať u dermatológa aj vtedy, ak došlo k mechanickému zaškrabnutiu. Kontrolu a vyšetrenie znamienok treba robiť pravidelne aj pred letnou sezónou a po nej, najmä ak máte svetlú pokožku a modré oči, teda tzv. 1. a 2. fototyp kože. Ak si nie ste istí, či je vaše znamienko rizikové, je lepšie prísť si ho nechať skontrolovať.
Znamienka vyšetrujeme digitálnym dermatoskopom FotoFinder, ktorý umožní dermatológovi zväčšiť znamienka 20- až 70-násobne a zachytiť a farebne označiť akúkoľvek zmenu, či už ide o jednotlivé znamienka, alebo celé telo. Špeciálny softvér a možnosť archivácie snímok znamienok mu potom umožnia porovnať ich prípadné zmeny v čase, napríklad od poslednej ročnej kontroly. Vyšetrenie trvá niekoľko minút. Ak lekár zistí rizikové znamienko, odporučí vhodnú metódu na jeho odstránenie.
Podľa druhu a veľkosti znamienka môže lekár rozhodnúť o jeho odstránení buď laserom, alebo chirurgicky. Ak ide o znamienka väčšie ako 2×2 mm, vypuklé znamienka či rizikové znamienka, odporúčame chirurgické odstránenie, po ktorom nasleduje jeho histologický rozbor.
Ak lekár usúdi, že ide o rakovinu kože alebo o znamienko podozrivé z malígneho melanómu, odporučí pacienta na onkologické pracovisko a podozrivé znamienko nevyrezáva.
Pred odstránením kožných výrastkov a znamienok je nutné dermatoskopické vyšetrenie. Laik častokrát nedokáže rozlíšiť pigmentový névus od seborhoickej veruky. Na základe dermatoskopického vyšetrenia dermatológ rozhodne o spôsobe odstránenia. Pigmentové névy sa laserom neodstraňujú. Vyberajú sa iba chirurgicky s následným histologickým vyšetrením. Seboroické veruky, hemangiómy a fibrómy je možné bezpečne odstrániť CO2 laserom.
Telefonická konzultácia nenahrádza osobnú konzultáciu s lekárom, ktorú musíte absolvovať pred každým zákrokom!