Novinky

Ste alergik? Vyskúšajte našu novinku!

  • 27.08.2024

U nás vo Frais vám ponúkame možnosť EPIKUTÁNNYCH TESTOV.

Nevonia vašej pokožke parfum? Prípadne je upratovanie vašej domácnosti pre vás horor, no nie pre neporiadok, ale pre čistiace potreby a pomôcky, ktoré pri tom musíte použiť? Kontaktnú dermatitídu dnes vedia spôsobiť aj bežné materiály, s ktorými prichádzate do kontaktu. Ich vplyv na pokožku odhalia inovatívne EPIKUTÁNNE TESTY.

Kontaktná dermatitída vie v miernom variante spôsobiť sčervenanie pokožky či svrbenie, v tom horšom aj pľuzgieriky či mokvanie, neskôr aj chrasty, prípadne ložiská suchej kože s následnými trhlinkami, a najmä, šírenie ekzému, ako aj prípadnej infekcie do okolia. „Kontaktná dermatitída vzniká pri dotyku alergizujúcej látky s pokožkou a pôsobení na ňu,“ vysvetľuje dermatologička polikliniky FRAIS MUDr. Lucia Michael. Alergizujúcou látkou môže byť kozmetika, parfumy, krémy, ale tiež drogéria, napríklad aj obyčajné mydlo, prostriedok na umývanie riadu, alebo celkovo čistiace prostriedky, rôzne liečivá, chemikálie, lepidlá, laky, farby, vrátane tých, čo si dávate na vlasy. Ale tiež rastliny, živica, dokonca aj ochranné gumené rukavice, ktoré by vás mali chrániť. A ďalšie výrobky z gumy, plastov či kovy, najčastejšie nikel. Vo vymenúvaní by sa dalo pokračovať. Niektorým nespôsobujú nič, iným nočnú moru. Najmä, ak ich aj kvôli práci používajú dlhodobejšie.

Testovanie je jednoduché

Ak vám vaša pokožka signalizuje, že niečo nie je v poriadku, je sčervenaná, svrbí, alebo sa už vytvárajú pľuzgieriky, určite situáciu riešte čo najskôr. „Epikutánne testy predstavujú inovatívny spôsob zisťovania kontaktnej alergie, teda alergie na látky, ktoré vznikli po ich kontakte s kožou. Ide o náplasťové kožné testy, ktoré dokážu odhaliť alergiu až na 32 látok,“ spresňuje doktorka Lucia Michael. Kým napríklad pri testoch na potravinovú alergiu je potrebné odobrať vám vzorku z krvi, epikutánne testy sú jednoduché, no presné.

„Ide o náplasťové kožné testy, ktoré sa aplikujú na zdravú pokožku, najčastejšie chrbát pacienta a ponechajú sa na mieste 48 hodín,“ vysvetľuje dermatologička. Testovacie pásiky obsahujú komôrky so vzorkami až 32 najznámejších alergénov. „To sú štandardné testy, no v prípade potreby sú aj špecifické,“ dodáva.

Aby boli výsledky čo najpresnejšie

Počas testovania sa vyhýbajte vode, nadmernému poteniu, napríklad v dôsledku cvičenia, aby sa testovacie pásiky nenamočili či inak mechanicky nepoškodili. Po 48 hodinách vám lekár pásiky odlepí a o ďalších 24 hodín vyhodnotí výsledky a stanoví diagnózu. Zistíte tak, čomu sa treba nielen vyhýbať, ale či je potrebné nastaviť aj prípadnú liečbu.

Aby boli výsledky čo najpresnejšie, testovanie absolvujte, keď ste úplne zdraví, bez infekčného ochorenia, a to vrátane kožného ochorenia. „V prípade chronického kožného ochorenia nemôže ísť o aktívnu fázu, napríklad psoriázy, atopického ekzému a podobne. Vhodné je tiež, aby ste sa v danom čase nepodrobovali liečebnej terapii, neužívali antihistaminiká, alebo celkovo kortikoidy, ktoré by tiež mohli skresliť výsledok testu,“ konštatuje MUDr. Lucia Michael.

Všetky podrobnosti k testovaniu vám ochotne vysvetlia a prípadné otázky radi zodpovedia naši dermatológovia na poliklinike FRAIS v rámci vstupnej konzultácie.