Čo je akné a ako vzniká?
Akné je chronické zápalové ochorenie kože, ktoré postihuje väčšinou oblasť tváre – tvorí sa na čele, brade, lícach aj nose. Okrem tváre nás môže potrápiť na chrbte , hrudníku, aj ramenách. „Príčinou vzniku a rozvoja akné je zápal , ktorý začína uzavretím vývodu mazovej žľazy a pokračuje rozvojom nezápalových a následne zápalových lézií,“ hovorí MUDr. Chríbiková. „To má za následok premnoženie baktérií Cutibacterium acnes , ktoré sú inak súčasťou normálnej kožnej flóry,“ dodáva.
Aknóznej pleti neprospieva ani slabá starostlivosť o pleť a slabá hygiena, nesprávna životospráva, či stres.
Doba pandémie sa na pokožke mohla taktiež negatívne podpísať – pod nesprávne, či príliš dlho noseným rúškom a respirátorom sa na pleti upchávajú póry, premnožujú baktérie a to je ideálnym prostredím pre vznik akné – to viedlo dermatológov aj k pomenovaniu novej diagnózy „Maskné“.
Je to beh na dlhú trať, ale stojí to za to!
Boj s akné nie je záležitosťou zopár dní, na čo je potrebné myslieť už pred prvou návštevou lekára. „Zázraky sa síce občas dejú, avšak pri liečbe akné je to proces na niekoľko týždňov, či mesiacov,“ hovorí doktorka Chríbiková.
Prvým krokom k úspešnému vyliečeniu je odhodlanie sa k vyhľadaniu lekára. Na prvej konzultácii lekár pleť vyšetrí, určí, či skutočne ide o akné a stanoví spôsob a plán liečby.
Spôsobov je mnoho
Akné je veľmi unikátne ochorenie, na liečbu ktorého existuje naozaj široká škála ošetrení a procedúr. Náš inštitút je jedinečný tým, že väčšinu odporúčaných metód liečby môžete absolvovať na jednom mieste.
Pacienti zvyknú vyhľadať lekára často až vo vyšších štádiách ochorenia, kedy je potrebným a mnohokrát jediným riešením nasadenie liečby vo forme liekov. Lekár môže predpísať antibiotiká, či celkové retinoidy, v závislosti od rozsahu a stavu ochorenia.
V nižších štádiách ochorenia, pri miernom akné, prípadne ako následnú liečbu po preliečení liekmi, môže lekár odporučiť chemický peeling.
Chemický peeling u nás realizuje lekárka pomocou ovocných AHA kyselín, retinolu, alebo v prípade hlbšieho peelingu pomocou trichlóroctovej kyseliny. Princípom ošetrenia je epidermolýza, rozrušenie povrchových vrstiev kože, ktoré ma za následok zmenšenie pórov, zmiernenie mazotvorby a tým prispieva aj k prevencii tvorby akné. Pre optimálny efekt je potrebné ho opakovať viackrát.
Na liečbu akné môžeme používať tiež krvnú plazmu. Tzv. Dracula terapia, alebo PRP terapia, využíva jej prirodzený regeneračný účinok. Výhodou ošetrenia je, že v porovnaní s ostatnými technikami ide o vlastnú krv a nie o cudzorodé látky. Toto ošetrenie je pre čo najlepší efekt taktiež odporúčané opakovať viackrát.
V boji s akné sa osvedčili aj rôzne laserové ošetrenia. Zo širokej škály môžeme vybrať napríklad ošetrenie frakčným CO2 laserom. Jedná sa o invazívnejší zákrok, ako je to pri PRP terapii, alebo chemickom peelingu. Po ošetrení CO2 frakčným laserom je nutné počítať s rekonvalescenciou pokožky, keďže bude po ošetrení zopár dní citlivá, môže sa šúpať, alebo môže byť štruktúrovaná. Toto ošetrenie je veľmi účinné pri liečbe akné, ako aj po nej pri následnom obrusovaní a vyrovnávaní pokožky s rôznymi jazvičkami, či nerovnosťami.
Vyberajte zodpovedne
Pokiaľ vás akné trápi už nejaký ten piatok, prípadne máte pocit, že u vás prepuklo rýchlo a je vo vyššom štádiu, je dôležité, aby ste si odborníka, ktorému sa zveríte, vyhľadali zodpovedne. „Akné je ochorenie, ktoré by mal, ako aj iné ochorenia, posúdiť lekár – dermatológ, ktorý môže následne odporučiť kozmetickú liečbu, ak bude dostačovať, avšak včasný príchod, prvotná konzultácia a správne nastavenie liečby je alfou a omegou úspechu v boji proti akné,“ uzatvára naša pani doktorka Anna Chríbiková.
Prvý krok k správnej diagnostike a nastaveniu liečby je objednať sa u našich lekárov. Objednať sa môžete priamo pod službou na našej stránke prostredníctvom formulára, e-mailom na info@frais.sk, alebo telefonicky na 02/ 52 444 022.