Novinky

#bodypositive a #sebaláska

  • 04.05.2021

To nie je len hashtag, ale aj téma, ktorá je čoraz viac spomínaná a týka sa každej z nás. Hmotnosť a výzor žien je chúlostivá téma a tvrdiť, že by sme nemali mať rady svoje telo, je, samozrejme, nezmysel. Čo však skutočne znamená milovať svoje telo?

"Tvoje telo nie je len chrámom, je domovom v ktorom budeš žiť navždy. Staraj sa oň s láskou."

- Colin Wright

Nedávno ma zaujal nadpis článku pre ženy, ktorého prvotným cieľom bolo povedať dievčatám a ženám, že nemusia mať komplexy po vzhliadnutí sociálnych sietí a príliš upravených fotiek prostredníctvom rôznych aplikácií a filtrov. Povedala som si, áno, súhlasím! Avšak čítala som ďalej a prestal sa mi článok páčiť. V podstate v skratke niesol odkaz „milujte sa, aká ste prirodzená, nelíčte sa, nestarajte sa o seba, nepoužívajte dekoratívnu kozmetiku, telovú kozmetiku – je to len marketing, noste voľné oblečenie, nenoste podpätky ani šaty, atď...“ Ostala som v šoku. Čo ak sú pre mňa práve podpätky pohodlnou obuvou? Čo ak sa v šatách cítim ako ryba vo vode a preto ich obliekam 365 dní v roku? Čo ak sa chcem starať o svoje telo a preto používam masky, krémy, chodím na pedikúru, manikúru, kozmetické ošetrenia a podobne? Čo ak sa chcem líčiť, lebo sa cítim bez svojej lícenky ako nahá? Som azda zlá, umelá, či nepekná žena, keď robím všetko preto, aby som nemusela používať prehnané filtre, ale mala ten svoj vlastný, v podobe zdravej pleti a krásne nalíčených rias, aj v reálnom živote?

Ešte viac ma zarazili komentáre pod článkom, kde ženy písali o tom, aké ženy sa páčia mužom a také máme byť... Prečo sa ja ako žena mám chcieť páčiť komukoľvek inému, ako v prvom rade sama sebe?

Keď som oslovovala ženy na fotenie kampane na boj proti celulitíde, mnohé mi povedali, že aj keby rady, tak nemôžu, lebo sú body positive. Ostala som zarazená, lebo aj ja som body positive a vždy som si myslela, že body positive znamená milovať svoje telo. V preklade to pre mňa znamená, že všetko čo milujem počnúc kvetmi a končiac ľuďmi, tak sa o to starám. Odpoveďou mi bolo, že žena má milovať aj svoju celulitídu. Okej, som tiež žena, milovala som už čokoľvek - od čudných mužov, cez nenositeľnú módu až po rôzne žánre hudby, ale celulitídu, ktorá sa stáva v určitom momente už aj chorobou..., teda tam som ešte asi nedospela.

Výskumy poukazujú na to, že tieto jamky nosí na stehnách až 85% žien vo veku nad 21 rokov. Mužov sa táto štatistika až tak úplne netýka, a to napriek tomu, že paradoxne majú horšie výsledky v životospráve. Diskusiu o spravodlivosti ale tentokrát radšej vynechajme.

Čo je vlastne celulitída?

Ani lekári, či vedci sa nevedia zhodnúť na tom, či je chorobou, príznakom alebo syndrómom. Estetický problém pre ženy je vzhľad a ten rieši kozmetika, dôvodom sú však zmeny v hlbšej časti kože. Pôvod celulitídy treba hľadať v podkožnom tkanive. To tvoria lalôčiky tuku, ktoré sú od seba oddelené. Tieto lalôčiky sú zásobené krvnými, ale aj lymfatickými cievami. K pomarančovej koži prispieva zhoršená cirkulácia krvi a lymfy. Tá je dôsledkom nadmerného plnenia tukových buniek tukom. Následkom čoho vzniká opuch, zníženie okysličenia a trvalé poškodenie podkožného tkaniva. To sa prejavuje hrboľatou pokožkou v oblastiach ako zadok, boky, stehná, brucho, či paže. Je mýtus, že za vznikom celulitídy je nadváha či obezita. Pomarančovú kožu majú aj štíhle ženy. U mužov môže vzniknúť hlavne v miestach, kde je koža vystavené dlhodobej záťaži, ale väčšina mužov celulitídu nepozná. Toto súvisí s rozdielnou štruktúrou spojivového podkožného tkaniva a taktiež s nerovnakým rozloženým tukových buniek v podkoží. Faktorov vzniku celulitídy je mnoho od hormónov, cez dedičnosť, až po oblečenie, či nedostatok pohybu.

Rizikové faktory, ktoré sa podieľajú na vzniku celulitídy

Hormóny – estrogény podporujú ukladanie tuku a zadržiavanie vody, ale aj užívanie hormonálnych prípravkov (napr. HAK)
Dedičnosť – má vplyv na vlastnosti a kvalitu kože, či predispozíciu pre tvorbu celulitídy
Nadváha – nadbytočný prísun živín prispieva k ukladaniu tukových zásob v podkoží,
tuk sa ukladá nerovnomerne
Stravovacie návyky – nadmerný prísun tukov a cukrov, v podobe bieleho pečiva a mastných jedál, chybou je aj nedostatok vitamínov a minerálov, čiže znížený príjem zeleniny a ovocia, najväčším problémom je, že si to neuvedomujeme, ale pre telo je naozaj nezdravý nedodržiavaný pitný režim
Nedostatok pohybu – prispieva k ukladaniu tukov, energia sa nedostatočne využíva, svaly sú ochabnuté, znížené prekrvenie a aj cirkulácia lymfy
Oblečenie – tesné oblečenie a spodná bielizeň zhoršujú cirkuláciu lymfy, preto je dobré ho nenosiť každodenne
Dlhodobé státie či sedenie – aj tu platí, že nie je ani jedno ani druhé prospešné, pokiaľ je to dlhodobé, obe tieto činnosti zhoršujú prekrvenie tela
Varixy – vznikajú a aj zhoršujú cirkuláciu krvi, následkom toho vznikajú opuchy dolných končatín
Iné faktory – stres, fajčenie, alkohol, káva, nadbytok soli

Diagnostika

Celulitída je v niektorých prípadoch mierna a nie je natoľko viditeľná. V iných prípadoch je zreteľná už z diaľky. Pri hodnotení celulitídy sa využíva hlavne takzvaný štípací test a Nürnberger-Müllerova tabuľka definícií celulitídy. Tento štípací test sa vykonáva na prednej strane stehna.

NÜRNBERGER-MÜLLEROVA TABUĽKA DEFINÍCIÍ CELULITÍDY
Existuje stupnica celulitídy - podľa Nurnburger-Mullerovej stupnice môžete určiť závažnosť vašej celulitídy. Celulitída má tieto stupne/fázy:

0 žiadny viditeľný efekt pomarančovej kože, ani pri teste štipnutím kože medzi prsty
1 pomarančová koža viditeľná iba pri teste štipnutím medzi prsty
2 pomarančová koža viditeľná v stoji a v sede, v ležiacej polohe nie je viditeľná (zmizne)
3 pomarančová koža je viditeľná aj počas ležania, zreteľné hrbole a prehĺbenia, koža je chladnejšia a bledšia
4 pomarančová koža viditeľná v stoji aj v ležiacej polohe, koža je tuhá, napätá, citlivá a na pohmat aj bolestivá

Dopĺňajú sa taktiež údaje o výške a váhe, potrebné pre určenie BMI. Okrem výšky a váhy sa hodnotí aj šírka pásu a bokov a ich spoločný index WHR. Index hodnotí približné rozloženie tuku vzhľadom k nadváhe a obezite. Meria sa aj obvod stehien a lýtok.

Dá sa celulitída liečiť?

Liečba celulitídy závisí najmä od štádia. V prípade prvého štádia sa nevyžaduje žiadna liečba. Zmeny neznačia patologické narušenie podkožia. Žena s druhým stupňom celulitídy musí zmeniť životný štýl, životosprávu, a teda zaujať hlavne režimové opatrenia a pri akomkoľvek stupni je veľmi dôležitý pitný režim! Taktiež môže pomôcť dostatok pohybu. Cvičenie môže byť zamerané na postihnuté miesta, aby sa zvýšilo prekrvenie, a tým aj lepší odtok krvi a lymfy. Vhodné sú napr. chôdza, tanec, plávanie, bicyklovanie či kolieskové korčule. Úprava životosprávy zahŕňa aj zmenu jedálneho lístka. Strava by mala byť vyvážená, racionálna. Do racionálnej výživy patria vitamíny a minerály, bielkoviny, ale aj tuky aj cukry, všetko však v rozumnej miere.

Prípravky proti celulitíde, pomáhajú?

Samé bez podpory ostatných zložiek liečby nepomôžu. Ale dopomôcť zjemniť pomarančovú kožu vám  môžu rôzne gély, krémy, či zábaly. Jedna dôkladná štúdia ukázala, že proti celulitíde zaberá kombinácia kofeínu a retinolu. Ak prípravky obsahujú tieto dve látky, mali by fungovať. Treba však mať na mysli, že celulitída nezmizne, iba sa zmierni.

Podporná ošetrenia 

Do tejto starostlivosti sa zaraďuje peeling, ale aj masírovanie kože jemnými kefami. Vhodné je manuálna či prístrojová lymfodrenáž. Najúčinnejšia a overená metóda je LPG endermológia tela. Je to procedúra schválená austrálskou vládnou agentúrou TGA za použitia Cellu M6 Keymodule. Bola schválená aj Federálnym úradom Spojených štátov pre potraviny a lieky /FDA/, ktorá schvaľuje nové lieky a liečebné metódy. LPG Systems bola prvou organizáciou svojho druhu, ktorá tento prestížny certifikát získala. LPG Cellu M6 je zároveň prvým a jediným zariadením na svete, ktoré je FDA certifikované pre terapeutické ošetrenia, tzv. lymfodrenáže. Patrí medzi najúčinnejšiu liečbu celulitídy. Táto metóda je určená na ošetrenie patologických zmien spojivového tkaniva. Je jedinou technikou, ktorou je možné uvoľniť tuk uložený pod vrchnou vrstvou pokožky, ktorá sa nedá odstrániť cvičením, diétou, ani liposukciou. Určite nemôžeme zabudnúť spomenúť ani celotelovú lymfatickú masáž, ktorá nie je len dobrou podporou pri liečbe odstraňovania celulitídy, ale taktiež napomáha telu zbaviť sa vzniknutých opuchov, posilňuje imunitu a pomáha odstrániť niektoré zdravotné problémy, na ktoré by iné formy masáže nemuseli byť dostatočne vhodné. Napomáha hojeniu pooperačných rán. Keďže po manuálnej lymfodrenáži dochádza k zlepšeniu obehu a pohybu lymfy, telo sa jednoduchšie zbavuje nahromadených odpadových látok a toxínov, ktoré môžu byť príčinou iných ochorení. Zmierňuje bolestivé napätie v končatinách. „V Inštitúte zdravia a krásy FRAIS spájame starostlivosť o zdravie so starostlivosťou o krásu v súlade s trendmi anti-agingovej medicíny, preto v portfóliu našich služieb nemôžu chýbať ani procedúry na podporu liečby celulitídy ako sú lymfodrenáž, lymfatická masáž, či veľmi obľúbené LPG.“ hovorí riaditeľka kliniky MUDr. Vanda Przewlocka, Phd.

Lieky

Používajú sa lieky účinkujúce na cievy a aj lymfatické cievy. Následne k liečbe prispievajú aj rôzne doplnky výživy a podporná liečba. A to napríklad na vonkajšie použitie, ako spomínané krémy a gély, ale aj lieky na vnútorné použitie. Vhodné je doplnenie vitamínu C, E a vitamínov skupiny B.

Na záver

Či už máte celulitídu, alebo nie, vnímam ako problém tejto doby, že každý si myslí, že jeho návod na život je ten správny. Každá žena, ktorá sa stane matkou si myslí, že má návod na to, ako byť ideálny rodič. Vegáni si myslia, že tí mäsožraví sú zlí a chorí, mäsožraví si myslia to isté o vegánoch. A takto by sme mohli pokračovať do nemoty. Avšak čo je skutočne správne? Iba to, čo prospieva a vyhovuje nám samotným, ale nemusí to byť pravidlo pre všetkých. Extrémy škodia. Čo keby sme sa všetci vrátili k tomu, čo je pre svet prospešné a aj potrebné – starajme sa O iných nie DO iných.

A pamätajte si, že čokoľvek čo milujeme zahŕňa starostlivosť a lásku. Preto milujte svoje telo a starajte sa oň s láskou.

Krásny deň Vám praje
Ivana Bartošová,
marketingová manažérka Inštitútu zdravia a krásy FRAIS

FOTO: Nicole Lieskovská